مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی در برنامه رادیویی دریچه به مجموعه اقدامات و خدمات ارایه شده در بخش های مختلف اداره کل در سالجاری پرداخت

عباس علیزاده مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان گیلان در برنامه رادیویی دریچه به صورت زنده از صدای مرکز گیلان به اهم برنامه های انجام شده در حوزه های مختلف اداره کل در سال 1399 و برنامه های پیش بینی شده برای سال 1400پرداخت.
مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی در برنامه رادیویی دریچه به مجموعه اقدامات و خدمات ارایه شده در بخش های مختلف اداره کل در سالجاری پرداخت

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گیلان: شنبه 9 اسفند 99 عباس علیزاده مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان گیلان در برنامه رادیویی دریچه به صورت زنده از صدای مرکز گیلان به اهم برنامه های انجام شده در حوزه های مختلف اداره کل در سال 1399 و برنامه های پیش بینی شده برای  سال 1400پرداخت.

علیزاده در این گفتگوی چهل دقیقه ای در بخش اول بیانات خود در حوزه تعاون از  تشکیل 37  شرکت تعاونی با 1795 عضو و سرمایه  66 میلیارد ریال و ایجاد ظرفیت اشتغال برای 246 نفر در یازده ماه اخیر خبر داد.

وی با بیان اینکه تشکیل تعاونی های توسعه و عمران در شهرستان ها  از برنامه های مهم در بخش تعاون است  افزود: با به ثبت رسیدن یک تعاونی در شهرستان ماسال در سالجاری، تاکنون در 8 شهرستان استان تعاونی توسعه و عمران تشکیل شده است که در تلاشیم ضمن ثبت و تشکیل این شرکت در شهرستان های باقیمانده زمینه فعالیت گسترده برای تعاونی های توسعه و عمران را نیز فراهم کنیم. 

علیزاده در ادامه با اشاره به 51 شرکت تعاونی پره صیادی فعال در استان که صد در صد صید توسط این شرکت ها انجام می‌شود تصریح کرد: از انجایی که پره های صیادی به صورت فصلی و تنها 6 ماه در سال مشغول به فعالیت هستند، دو منظوره کردن این شرکت های و بهره بردن از ظرفیت های گردشگری آنها از برنامه مهم ما است که به صورت آزمایشی برای دو شرکت تعاونی در حال اجرا است.

مدیرکل در بخش صادارت همچنین با اشاره به  24 میلیون  دلار صادرات توسط 13 شرکت تعاونی در یازده ماه اخیر اضافه کرد : استان گیلان در راستای تحقق سهم 25 درصدی تعاون در اقتصاد کشور قدم های موثری برداشته و میانگین این سهم در استان تاکنون حدود 11 درصد است که خود نشان دهنده ظرفیت های بالای شرکت های تعاونی در گیلان است.

تشکیل و تقویت اتاق فکر تعاون با مشارکت کارشناسان و دانشگاهیان به منظور شناسایی و رفع مشکلات بخش تعاون، تشکیل شرکت‌های تعاونی  تامین نیاز به منظور تامین مواد اولیه و شناسایی نیاز های بازار برای اشخاص حقیقی و حقوقی، برگزاری بیش از 37000نفر ساعت دوره های آموزشی برای تعاونگران، انجام بیش از 1000برنامه نظارتی در تعاونی‌ها و افتتاح وبهره برداری از12 طرح تعاونی با سرمایه بالغ بر1023میلیارد ریال و اشتغال1220 نفر در هفته تعاون از دیگر اقدامات صورت گرفته در بخش تعاون توسط علیزاده در این گفتگو بیان شد.

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان گیلان در بخش دوم گفتگوی خود با اشاره به فعالیت های حوزه اشتغال گفت : یکی از وظایف اداره کل رصد اشتغال ثبت شده بر اساس تعهدات دستگاه های اجرایی است.

وی در همین راستا افزود: براساس تعهدات تعیین شده از سوی دولت برای دستگاه های اجرایی  15663 شغل پیش‌بینی شده بود که تاکنون 16634 اشتغال جدید در سامانه رصد ثبت شده است.

علیزاده در ادامه با اشاره به تسهیلات حمایتی ویژه دولت در دوران شیوع ویروس کرونا برای چهارده رسته شغلی و دیگر حمایت ها در این دوران افزود: در استان گیلان برای رسته های یاد شده در دو فاز برای مشاغل رسمی و غیر رسمی بیش از 43 هزار نفر ثبت نامی داشتیم  که بالغ بر 3470 میلیارد ریال توسط هفده بانک عامل در استان  با ثبیت بیش از 38000 نفر شغل پرداخت شد.

وی در همین راستا اضافه کرد : ثبت نام برای این تسهیلات در سه حوزه ورزش و جوانان، فرهنگ و ارشاد اسلامی و میراث فرهنگی و گردشگری تا پایان سال استمرار دارد و متقاضیان می توانند با مراجعه به سامانه کارا در  پرتال رسمی اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان گیلان به نشانی guilan.mcls.gov.ir نسبت به ثبت نام اقدام نمایند.

علیزاده همچنین با اشاره و تشریح طرح های کاروزی و برشمردن مزایا، مشوق و معافیت های این طرح برای فارغ التحصیلان و کارفرمایان افزود: در راستای اجرای طرح کارورزی در ابتدای سالجاری مقرر شد 926 کارورز (فارغ‌التحصیل دانشگاهی) در بنگاه‌های اقتصادی استان جذب شوند که تاکنون 942 نفر جذب شده‌اند.

مدیرکل در بخش پایانی گفتگو در برنامه رادیویی دریچه در حوزه روابط کار به ارایه آمار مربوط به پرونده های مراجع حل اختلاف کار استان گیلان شامل (هیات های تشخیص (بدوی) و حل اختلاف (تجدید نظر) و... پرداخت.

علیزاده با اشاره به اجرایی شدن سامانه جامع روابط کار (دادرسی الکترونیکی )گفت: تاکنون تعداد 950 پرونده در سامانه جامع روابط کار مطرح و در حال رسیدگی است.

وی در همین راستا بر لزوم مراجعه کارگران و کارفرمایان با مراجعه به دفاتر پیشخوان  به منظور احراز هویت خود در سامانه جامع روابط کار تاکید کرد.

مدیرکل در ادامه با بیان اینکه از اسفند ماه 1398 با توجه به انتشار ویروس کرونا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به جهت حفظ سلامت متقاضیان بیمه بیکاری و همکاران واحدهای بیمه بیکاری اقدام به راه اندازی سامانه ثبت درخواست بیمه بیکاری کرد افزود: از مرداد ماه سال‌جاری سامانه جامع روابط کار(زیرسامانه بیمه بیکاری) برای ثبت نام و تشکیل پرونده متقاضیان بیمه بیکاری اجرایی شد.

علیزاده در همین راستا تعداد کل ثبت نام شدگان در سامانه ثبت درخواست بیمه بیکاری را 26246 اعلام که از این تعداد 22720 نفر مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری شدند.

مدیرکل در پایان اضافه کرد : در سامانه جامع روابط کار نیز تاکنون 8445 نفر تشکیل پرونده داده اند شده که برای 3217 تعیین مقرری شده است.

۱۰ اسفند ۱۳۹۹ ۱۲:۰۰
روابط عمومی اداره کل تعاون, کار و رفاه اجتماعی گیلان |
کد خبر : ۲۳۵,۴۳۷
کلیدواژه ها: برنامه رادیویی دریچه,عباس علیزاده,وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید