حضور مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گیلان در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی و شورای مبادلات مرزی

کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی|تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گیلان
جلسه مشترک کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی و شورای مبادلات مرزی استان به ریاست زارع، استاندار گیلان و با حضور عباس علیزاده، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گیلان در استانداری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گیلان: یکشنبه 29 تیر 99 جلسه مشترک کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی و شورای مبادلات مرزی استان به ریاست زارع، استاندار گیلان و با حضور عباس علیزاده، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گیلان در استانداری برگزار شد.

زارع در این جلسه اظهار داشت: در شرایط تحریمی و کمبود ارز برای واردات کالاهای اساسی، راهکار اصلی برای جبران کمبود نقدینگی ارزی در کشور، صادارت غیرنفتی است. وی رشد ارزش افزوده، اشتغال و تولید را از دیگر مزایای صادرات غیرنفتی عنوان کرد و با اشاره به هدف‌گذاری 600 میلیون دلاری صادارت غیرنفتی از استان طی سال جاری ادامه داد: در چهار ماه نخست امسال باید 200 میلیون دلار صادرات انجام می شد که با توجه به 162 میلیون دلار صادرات صورت گرفته، با وجود بالاتر بودن این میزان در مقایسه با سال گذشته، از برنامه عقب هستیم که باید جبران شود.

استاندار گیلان با بیان اینکه بیشترین کالاهای صادرشده به اتحادیه اقتصادی اوراسیا توسط گمرکات استان انجام شده، فعال شدن میز دبیرخانه این اتحادیه در استان را یادآور شد و گفت: این موضوع بیانگر توجه جدی فعالان بخش خصوصی استان و نیز تلاش و اهتمام دستگاه های ذیربط به این امر است و باید استمرار یابد.

زارع با اشاره به مرزی بودن گیلان گفت: شهرهای مرزی به عنوان مبدأ انتقال امواج توسعه به سایر نقاط کشور عمل می کنند و لازم است از ظرفیت دریای خزر و موقعیت ممتاز جغرافیایی استان بدرستی بهره گرفته شود. وی با تصریح اینکه نباید در استان برای صادرکنندگان وقفه ای ایجاد شود، تعطیل نبودن بنادر استان در شرایط دشوار کرونایی طی اواخر سال گذشته را یادآور شد و ادامه داد: لازم است مدیریت جهادی در اولویت و دستور کار باشد ضمن آنکه بر اساس بسته حمایتی ستاد اقتصاد مقاومتی، انتظار داریم تجار استان بتوانند از تسهیلات در گرفتن مجوز، یارانه سود و ... استفاده کنند.

استاندار گیلان در ادامه گفت: ایجاد خط کشتی رانی منظم بین کاسپین و بندر اکتائو و تفاهم نامه منطقه آزاد انزلی با لوتوس روسیه، اقداماتی مثبت است. وی بیان داشت: در بندر باید به سراغ تنوع کالایی و تنوع مقاصد صادراتی برویم  و بندر به عنوان مرکز اقتصادی عمل کند و نه صرفا خدمات دهنده.

وی در خاتمه سخنانش با اشاره به اهتمام جدی دولت برای تکمیل پروژه های زیربنایی همچون اتصال راه آهن رشت به بندرکاسپین، بر لزوم بهره گیری از ظرفیت های گیلان برای رونق بخشی به صادرات از استان تأکید کرد.

1

1

۳۰ تیر ۱۳۹۹ ۱۱:۴۲
روابط عمومی اداره کل تعاون, کار و رفاه اجتماعی استان گیلان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید