برگزاری وبینار بین المللی "تجربه نگاری الگوهای کسب و کارهای تعاونی در کشورهای منتخب"با حضور مدیرکل تعاون،کار ورفاه اجتماعی گیلان

تجربه نگاری الگوهای کسب و کارهای تعاونی,تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گیلان
وبینار بین المللی با عنوان"تجربه نگاری الگوهای کسب و کارهای تعاونی در کشورهای منتخب" با حضور شریعتمداری وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی، کبیری معاون امور تعاون وزیر، علیزاده مدیرکل، تعاونگران موفق از کشورهای ایران، اسپانیا، چین، کره جنوبی، هندوستان، فرانسه مالزی، ساحل عاج و نمایندگان ICA و ILO و با حضور بیش از 10 هزار نفر به صورت آنلاین برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گیلان: دوشنبه 16 تیر 99 وبینار بین المللی با عنوان"تجربه نگاری الگوهای کسب و کارهای تعاونی در کشورهای منتخب" با حضور شریعتمداری وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی، کبیری معاون امور تعاون وزیر، علیزاده مدیرکل، تعاونگران موفق از کشورهای ایران، اسپانیا، چین، کره جنوبی، هندوستان، فرانسه مالزی، ساحل عاج و نمایندگان  ICA و ILO و با حضور بیش از 10 هزار نفر به صورت آنلاین برگزار شد.

در ابتدای این وبینار علیزاده ضمن تبریک روز جهانی تعاون به نقش تاثیرگذار تعاونگران در برهه حساس کنونی اشاره کرد. وی در ادامه با تاکید بر شعار امسال روز جهانی تعاون که در راستای نقش تعاونی ها در مقابله با تغییرات اقلیمی نامگذاری شده  از تلاش دو شرکت تعاونی فعال در حوزه محیط زیست (شرکت تعاونی اطلس پلاست شاندرمن و شرکت تعاونی پسماند پردازگر بوجاق) با اهدای لوح، تقدیر کرد. همچنین وی از مدیر عامل شرکت تعاونی یگانه نگین شمال که به تولید و توزیع ماسک در بین اقشار آسیب پذیر جامعه در بحران بیماری کرونا پرداخت تقدیر کرد.

در ادامه نمایندگان بخش تعاون کشورهای مختلف به بیان تجربه تعاونی های خود پرداختند و دو شرکت تعاونی از ایران نیز تجارب و فعالیت های خود را به اطلاع حاضرین در وبینار رساندند.

در این وبینار مقام عالی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه تعاون راهی برای جلب مشارکت همه افراد جامعه در اقتصاد و مسائل اجتماعی است؛ استفاده از تعاونی‌ها  را یکی از عدالت‌محورترین راهکارهای فعالیت های اقتصادی عنوان کرد و افزود: تعاونی‌ها یکی از بهترین شکل های تحقق اقتصاد سبز هستند، اقتصاد سبز در کنار ایجاد عدالت اجتماعی می تواند دنیای زیباتری را ترسیم کند و ما به عنوان یکی از پیشتازان در عرصه تعاونی‌ها می‌توانیم موثر عمل کنیم.

شریعتمداری با استقبال از تبادل تجربه بین تعاونگران و سیاستگذاران این حوزه اضافه کرد: شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان نتوانسته ما را از اهداف اساسی دور کند، امروز موفق شدیم با استفاده از تکنولوژی های جدید، به صورت مجازی، مسائل مربوط به تعاونی را در کشور و جهان بررسی کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه ۹۴ هزار تعاونی با ۱۰ میلیون نفر عضو در ایران مشغول به کار هستند، افزود: یک میلیون و 700هزار نفر در بخش های مختلف تولیدی، خدماتی و توزیعی در حوزه تعاونی در حال فعالیت هستند.

وی با اشاره به توسعه کسب و کارهای دانش بنیان و استارت آپی در ایران، اضافه کرد: بخشی از ظرفیت های تعاونی برای توسعه مناطق کمتر برخوردار مورد استفاده قرار می گیرد که در این راستا تشکیل 104 تعاونی توسعه عمران‌شهری در کشور تشکیل شده است.

شریعتمداری با بیان اینکه تلاش شده تا ۲۰ درصد از اعتبارات اشتغال پایدار روستایی به بخش تعاونی اختصاص یابد، اضافه کرد: مرکز ملی توسعه تعاون  و 12مرکز نوآوری امسال به زودی افتتاح خواهد شد.

وی به حمایت از تعاونی‌های دانش‌بنیان و استارت آپ ها نیز اشاره کرد و افزود: در سال جاری، بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت تعاونی‌ها، با افزایش سرمایه و سقف ضمانت نامه ها، حمایت خود را افزایش می دهند. 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه سقف صدور در صندوق ضمانت سرمایه گذاری های تعاونی را به تازگی ۷۵ درصد افزایش داده ایم اضافه کرد: تلاش شده تا موضوع ایجاد اتحادیه تسهیل‌گری کمک به توسعه تعاونی ها برای حرکت فعال در عرصه توسعه روستاها را در دستور کار قرار دهیم .

وی با بیان اینکه ایران از اقتصاد سبز حمایت می‌کند، از آمادگی ایران برای توسعه کسب و کارها و فعالیت های دوستدار محیط زیست خبر داد.

گفتنی است در  حاشیه این وبینار آموزشی که به تجربیات الگوهای مختلف تعاونی در حوزه  های کشاورزی، زنان، جوانان، استارت آپ ها، دانش بنیان  و دیگر حوزه ها از کشورهای مختلف و موفق پرداخته شد، سایت اولین اتحادیه شرکت های تعاونی تسهیلگران سراسرکشور نیز افتتاح شد.

۱۸ تیر ۱۳۹۹ ۰۷:۲۶
روابط عمومی اداره کل تعاون, کار و رفاه اجتماعی استان گیلان |
Loading

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید